Home / Contact Us / Türkçe
 
 
 
 
Haberler
Diğer Haberler
Kasa ve Akfen, Accor ile buluştu, Rusya’da dev projeler hız kazandı… 5 Aralık 2008
Akfen GYO ve Kasa İnşaat’ın ortak bir girişimi olarak faaliyette bulunan Kasa-Akfen ortaklığı, Rusya’da büyük projelere imza atıyor.

Akfen Holding’in gayrimenkul yatırımlarını bir çatı altında toplamak amacıyla kurduğu Akfen GYO ile Kayı İnşaat ve Insa Group’un Rusya’da gerçekleştirecekleri yatırım ve taahhüt işleri için kurdukları Kasa İnşaat güçlerini birleştirdi. Rusya’da bugün itibari ile yaklaşık 300 milyon dolarlık yatırımının açıklandığını belirten Kasa-Akfen Genel Müdürü Cüneyt Baltaoğlu, önümüzdeki beş sene içerisinde Rusya’daki toplam yatırımı bir milyar dolara çıkartmayı planladıklarının söyledi.

Akfen GYO’nın, Türkiye’de partneri olan Fransız otel işletmecisi Accor ile yapmış olduğu stratejik ortaklığın başarıya ulaşmasından dolayı Rusya’da da Kasa-Akfen ortaklığı olarak Accor ile çalışmak istediklerini kaydeden Baltaoğlu, “Akfen GYO, Türkiye’de başarılı otel yatırımlarında bulunmuş ve 2007 yılında bu yatırımlarını Rusya’da da Accor ile devam ettirmeyi planlamıştır. Kasa İnşaat ise Rusya ve CIS bölgesindeki 10 senelik taahhüt tecrübesi ışığında, Rusya’nın önemli şehirlerinde otel ve ofis merkezleri yatırımı kararı almış, otel yatırımlarının işletmecisi için de gene Accor Grubu ile bir iyi niyet mektubu imzalamıştır. Bu süreç içerisinde her iki taraf da birbirinden habersiz olarak yol almışlardır. Bu aşamada Accor, iki şirketi, birbirlerini Rusya’da çok iyi tamamlayacağını düşünerek bir araya getirmiştir” dedi.

Otel, Ofis Merkezi ve Rezidans için temel 24 Eylül’de atıldı… Samara’da 207 odalı otel ve 10 bin metrekarelik ofis yatırımına başladıklarını belirten Kasa-Akfen Genel Müdürü Cüneyt Baltaoğlu, 24 Eylül 2008 tarihinde, Kaliningrad’ta 210 odalı bir otel, 10bin m2’lik bir ofis merkezi ve 15bin m2’lik bir rezidanstan oluşan projenin temelini atacaklarını açıkladı. Ayrıca bu sene içinde inşaatına başlayacakları Yaroslavl ve Krasnoyarsk projeleri hakkına da bilgi veren Baltaoğlu, “2010 yılında 1000. kuruluş yılını kutlayacak, bir UNESCO dünya mirası şehri olan Yaroslavl’da 180 odalı bir otelimiz olacak. Krasnoyarsk’ta ise şehrin ana meydanının hemen yanında toplam 300 oda kapasiteli 2 otelimiz ve yaklaşık 30bin m2’lik bir ofis merkezimiz yer alacak. 2009 yılı içinde de Volgograd ve Novosibirsk projelerimize başlayacağız. Bunların dışında Moskova’da 5 ayrı otel projesi ve St.Petersburg’ta ta 700 odalı çok büyük bir otel projesi için görüşmelerimiz sürüyor” dedi.

Accor’un dünya çapında 4500’den fazla otelin işletmesini gerçekleştirdiğini vurgulayan Baltaoğlu, firmanın bünyesinde Sofitel, Novotel, Ibis, Mercure, Suitehotel, All Seasons, Etap Otel, Formüle 1 and Motel 6 gibi markaları barındırdığını dile getirdi. Accor’un, 2008 yılı itibari ile yaklaşık 500 bin odalık bir kapasiteye ulaştığını belirten Baltaoğlu, firmanın 140’a yakın ülkede yaklaşık 170 bin çalışanı ile Avrupa’nın en büyük otel işletmecisi olduğunu ve 2007 cirosunun 8 milyar Euro’yu aştığını kaydetti. 
 
   
Copyright 2013 KAYI