logo

NEWS

14 Apr 2017

Gaziantep will be the healthcare hub in the Middle East

Türkiye’de sağlık hizmetlerine ve Gaziantep’e yaptığı yatırımlarla dikkat çeken Kayı Holding’in CEO’su Alpaslan Korkmaz, “Türkiye’nin 5. Büyük hastanesi konumundaki 1875 yataklı Gaziantep Şehir Hastanesi’nin tamamlandığında günlük tahmini 53.000 hasta kabul edeceğini söyledi. Gaziantep Şehir Hastanesi’nin yatırım maliyetleri açısından Türkiye’nin 5. büyük yatırımı olduğuna dikkat çeken Kayı Holding CEO’su Alpaslan Korkmaz, şunları söyledi:

Türkiye’de sağlık hizmetlerine ve Gaziantep’e yaptığı yatırımlarla dikkat çeken Kayı Holding’in CEO’su Alpaslan Korkmaz, “Türkiye’nin 5. Büyük hastanesi konumundaki 1875 yataklı Gaziantep Şehir Hastanesi’nin tamamlandığında günlük tahmini 53.000 hasta kabul edeceğini söyledi. Gaziantep Şehir Hastanesi’nin yatırım maliyetleri açısından Türkiye’nin 5. büyük yatırımı olduğuna dikkat çeken Kayı Holding CEO’su Alpaslan Korkmaz, şunları söyledi:

TÜRKİYE’NİN 5. BÜYÜK YATIRIMI
“1875 yatak kapasiteli Gaziantep Entegre Sağlık Kampüsü 578,210 m2 kapalı alanıyla 330,091 m2’lik arazi üzerinde bulunmaktadır. İnşaatı tamamlandıktan sonra KAYI, dünya lideri ortaklarıyla birlikte, doktor ve hemşirelerin sağlanması hariç tesisin yönetim hizmetlerini ve diğer klinik olan ve olmayan destek hizmetlerini 25 yıllık bir dönem boyunca sağlayacaktır. 

2019’DA AÇILIYOR
Gaziantep Entegre Sağlık Kampüsü projesinde 5 katlı ana hastane binası, 11 ve 12 katlı 4 kule, 150 yataklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi, 100 yataklı Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri Hastanesi, İl Sağlık Müdürlüğü Binası, Teknik Servis Binası, hastane yönetim binası, açık ve kapalı otoparklar ve helikopter pisti bulunmakta. Gaziantep Entegre Sağlık Kampüsü Türkiye’nin sağlık sektörüne birinci sınıf kalite getirecek ve Gaziantep, Orta Doğu bölgesinin sağlık merkezi olacaktır. 2019 yılının ilk çeyreğinde açılması planlanan sağlık kampüsünün kaba inşaatının yarısı tamamlandı ve elektrik mekanik işlerin alt yapısı başladı.

GÜNLÜK 53 BİN HASTA KABUL EDECEK
Medikal ve hizmet personelinin 6000 kişi olarak öngörüldüğü entegre sağlık tesisi, ülkemiz istihdamına da büyük katkı sağlayacak. KAYI olarak, bu projeyi, uluslararası dev ortaklarımız, Samsung C&T; Corporation ve Salini Impregilo ile bu yatırımı üstlenmiş durumdayız. Ayrıca KAYI ve  İtalyan ortağımız Salini Impregilo, aynı tesisin işletmesinden 25 yıl boyunca sorumlu olacak. 700 milyon dolarlık bu projeye ülkemize yurtdışından finansman sağladık. Bu ülke için yatırımın ve istihdamın ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Bu minvalde yatırımlarımıza devam edeceğiz.

4 KITADA FAALİYET GÖSTERİYOR
Ağırlıkla inşaat faaliyetleriyle tanınan ve bu alanda dünyanın en büyük müteahhitlik şirketleri listesinde yer alan Kayı Holding, önümüzdeki dönem sağlık yatırımlarına daha fazla ağırlık verecek.  Holding CEO’su Korkmaz, geçen hafta gerçekleşen “dünyanın en büyük 250 inşaat şirketleri listesinde” yeraldıklarından ötürü gerçekleşen törende, ödülü bizzatihi Sn. Cumhurbaşkanımızın elinden almalarının da kendileri için ayrı bir gurur vesilesi olduğunu ifade ederek sözlerine şöyle devam etti.

“KAYI olarak; taahhüt, enerji, gayrimenkul geliştirme & yatırım alanlarında Türkiye ve dünyanın birçok yerinde tamamladığı projelerine ek olarak, 2011 yılında sağlık sektörüne girdik. Türkmenistan ve Rusya gibi ülkelerde anahtar teslim sağlık tesisi inşaatlarını tamamladıktan sonra, Türk Hükümeti’nin özel sektörü bu projelerde desteklemesi üzerine geliştirilen Kamu Özel Ortaklığı projelerinde (PPP) yer aldık. Sağlık sektöründeki faaliyet gösteren Şirketimiz olan Kayı Medikal, bir hastanenin inşaatından donanımına, personel eğitiminden hizmete hazır formasyona gelinceye kadar bütün aşamalarını gerçekleştirerek teslimini öngören hastane çözümleri işine Cezayir’den başladı. Bu konuda dünya markası olmayı hedefliyoruz. Türkiye’de kamu-özel işbirliği modeli (PPP) ile gerçekleştirilen sağlık kampüsü hastanelerinden Gaziantep’i inşa ediyoruz ve yeni ihalelere de hazırlanıyoruz. Yatırımcı olarak yine Cezayir’de inşa ettiğimiz 4 otel için 3 uluslararası zincirle anlaştık.”

YENİ VİZYON SAĞLIKTA DÜNYA MARKASI OLMAK
Çeyrek asırlık faaliyetleri süresince yurtiçi ve dışında yaklaşık 400 projeye imza atan Kayı Holding’in yeni vizyonu ise sağlıkta dünya markası olmak. Müteahhitlik, yatırım, gayrimenkul, enerji ve sağlık olmak üzere 5 ana sektörde faaliyet gösteren holdingin sağlık yatırımlarına ağırlık vereceğini belirten Korkmaz, “25 yılda yüzlerce projeye imza attık. 1993’ten sonra, önce Türkmenistan, arkasından bütün Orta Asya’ya yayılan taahhüt işlerimizde önemli projeler gerçekleştirdik. Rusya’da, VW’nin Almanya dışındaki en büyük tesisini, Vestel, Beko üretim merkezlerini, IKEA mağazaları gibi birçok önemli projeyi gerçekleştirdik. İş yaptığımız ülkelerde ve Türkiye’de defalarca ‘en yüksek vergi veren şirketler’ listesinde yer aldık.  Bugün Kayı bayrağı 20’ye yakın ülkede 65 noktada dalgalanıyor. Sağlık grubunu da tıpkı Kayı İnşaat gibi bir dünya markasına dönüştürmek için yola çıktık. Bu sektörde de dünyanın önde gelen firmalarından biri olmaya adayız. Sağlıkta Türkiye büyük bir başarı hikayesidir. Sağlığa erişimde sağlanan olanaklar dünyanın gelişmiş ülkelerinde bile yok. Bizim de bu konuda yatırımlarımız artıyor. Medikal görüntüleme ve radyoterapi alanında ülkemiz dışında da 10 ülkeye yatırım yapma kararı aldık.” diye konuştu.

‘BİRİNCİ İŞİMİZ TAAHHÜT İKİNCİSİ YATIRIM…’
Kayı Holding CEO’su Alpaslan Korkmaz, grubun faaliyetlerini şöyle özetledi:  Birinci işimiz taahhüt, ikincisi yatırım. Şehir otelleri yapıyoruz. Rusya’da iki otelimiz faaliyette. Cezayir’de 4 otel yapıyoruz. İkisini Divan işletecek. Diğer iki otelimizin işletmesi için görüşmelerimiz devam ediyor. Üçüncü işimiz yenilenebilir enerji. Şu anda yatırımı tamamlanan ve işletme sürecinde olan 4 HES’imiz var. Dördüncü işimiz ise sağlık oldu.  Bunların dışında Görüntüleme merkezlerimiz var. Sağlıkta hastane çözümleri olarak ayrı bir hizmet bölümümüz var. Bu  bölüm; hastanelerin projelendirilmesinden başlayarak kullanılacak alet ve ekipmanların incelenmesini, alımını ve kurulumunu, daha sonra da tüm hastane ekibinin ekipman ve aletler konusunda eğitilmesini kapsıyor. Cezayir’de bu şekilde 3 proje aldık. Bu projelerden bir tanesini teslim etmek üzereyiz, diğer ikisinin de inşaatı çok hızlı bir şekilde devam ediyor.”

TÜRKİYE’NİN İLK GALAKTİK TEMALI ALIŞVERİŞ MERKEZİ
KAYI’nın Türkiye’deki ana operasyonları arasında rezidans, konut ve ofis kompleksleri, eğitim kuruluşları, alışveriş ve eğlence merkezleri, enerji ve diğer altyapı projelerinin yatırımı ve anahtar teslim inşaatı bulunmakta. KAYI, Ece Türkiye tarafından geliştirilen Marmara Park Alışveriş Merkezinin anahtar teslim projesini 2010 yılında üstlendi ve 21 aylık inşaat süresinden sonra, Marmara Park Alışveriş Merkezi 2012 yılında açıldı. Türkiye’nin ilk galaktik temalı alışveriş merkezi 2013 yılında MIPIM En İyi Alışveriş Merkezi ödülünü kazandı. 

ENERJİ SEKTÖRÜNDE DE BÜYÜMEYİ PLANLIYORUZ
Enerji alanındaki yatırımlara da değinen Korkmaz, “KAYI’nın Erzurum’da 3 ve Giresun’da 1 tane olmak üzere toplamda 4 adet işletme sürecinde olan, 60 MW’lık hidroelektrik tesisimiz bulunmakta. Yenilenebilir enerji alanındaki yatırımızlarımız da önümüzdeki süreçte devam edecek.”  ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14001:2004 Çevre Yönetim Sistemi ve OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği sertifikaları bulunan KAYI,Türkiye Müteahhitler Birliği üyesi ve 2007 yılından bu yana her sene en büyük 250 uluslararası müteahhit listesine girmekte. Ayrıca KAYI, ENR Global Sourcebook listesinde, sağlık sektöründe yer alan 25 inşaat firması içinde 12. büyük inşaat firması olarak gösterilmektedir.  Back