logo

KAYI’DAN HABERLER

10 Ağustos 2009

Kaletepe Hidroelektrik Santrali açıldı

Kayen KAYI Enerji Yatırım AŞ ’nin Türkiye’deki ilk yatırımı olan Kaletepe Hidroelektrik Santrali hayata geçirildi. Proje hem Türkiye’nin hızla büyüyen enerji ihtiyacını karşılaması hem de imalatta kullanılan yöntemler ile Türkiye’de ilklere imza atılmış olması bakımından dikkat çekicidir.
İnşaasına 2008 yılının Temmuz ayında Erzurum ili Tortum ilçesi yakınlarında başlanan projede KAYI İnşaat, uluslararası müteahhitlik tecrübesini sahaya yansıtmıştır. Soğuk hava koşullarına rağmen, betonarme ve çelik yapıların imalatının modern yöntemlerle yapılabilmesi için Türkiye’de üretimi olmayan ekipmanlar Erzurum’a getirilmiştir. Toplam gücü 10.80 MW olan Kaletepe HES projesi bünyesinde 800 mt uzunluğu ile Türkiye’nin en büyük çelik sifon yapısını bulundurmaktadır.
Türkiye’nin Hidroelektrik enerji potansiyeli 40.000 MW iken 2008 yılı itibari ile kurulu toplam gücü 13.400 MW dır. Kayen KAYI Enerji potansiyel kapasiteler ile kurulu kapasiteler arasındaki bu büyük farkın giderilmesi için hızlı ve kaliteli imalat prensibinden vazgeçmeden yatırımlarına devam edecektir. Geri